ile zarabia kosztorysant budowlany

Kosztorysant budowlany to specjalista zajmujący się tworzeniem kosztorysów oraz innych opracowań dotyczących nakładów związanych z kosztami budowy. Jest to zawód, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród studentów budownictwa, jak i coraz większym zapotrzebowaniem pracodawców z branży budowlanej.

Ile zarabia kosztorysant budowlany i jak nim zostać?

Wynagrodzenie kosztorysantów budowlanych może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak miejsce zatrudnienia, doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych i wykształcenie. Warto jednak pamiętać, że kosztorysant to zawód, w którym wynagrodzenie zwykle zależy od liczby godzin pracy i liczby zrealizowanych kosztorysów. Im więcej kosztorysów tworzy dany kosztorysant, tym większa szansa, że jego wynagrodzenie będzie wyższe.

Do obowiązków kosztorysanta budowlanego należy sporządzanie dokumentów finansowych, w tym przypadku kosztorysów budowlanych, wykonywanie przedmiarów i kalkulacji robót budowlanych, tworzenie zapytań ofertowych oraz ich szczegółowa bieżąca analiza.

Czym zajmuje się kosztorysant budowlany?

Sporządzenie kosztorysu to jeden z kluczowych etapów każdej inwestycji budowlanej. Kosztorys zawiera wszystkie informacje dotyczące kosztów budowy. Kosztorysanci budowlani uczestniczą w procesie kosztorysowania na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego. Zadaniem kosztorysanta jest optymalizacja kosztów realizacji takiej inwestycji budowlanej. Celem jest wygenerowania jak największego zysku dla firmy, jednocześnie dbając o najwyższe standardy związane z inwestycją.

Cechy kosztorysanta budowlanego

Kluczowymi cechami kosztorysanta budowlanego są wysoko rozwinięte umiejętności analityczne (zdolność wyciągania wniosków z danych, praca na liczbach), ponadprzeciętna dokładność, uważność, odpowiedzialność, sumienność oraz oczywiście samodzielność.

Warto też skupić się na umiejętnościach dotyczących czytania ze zrozumieniem, w szczególności dotyczy to dokumentacji przetargowej i projektowej. Pracodawcy doceniają szczególnie rozwinięte umiejętności negocjacyjne. To właśnie kosztorysant budowlany bardzo często odpowiada za negocjacje z podwykonawcami oraz dostawcami niezbędnych na budowie materiałów.

Kosztorysowanie w budownictwie – jakie studia wybrać?

Do podjęcia zatrudnienia w zawodzie kosztorysanta budowlanego najczęściej wymagane jest wykształcenie wyższe techniczne o profilu ogólnobudowlanym. Zdarzają się jednak oferty, gdzie wymagane jest jedynie wykształcenie średnie budowlane oraz wcześniejsze doświadczenie.

Dodatkowym atutem jest posiadanie prawa jazdy kat. B, znajomość co najmniej jednego języka obcego na poziomie komunikatywnym (języka niemieckiego lub angielskiego). Kluczowa jest też umiejętność pracy w programach takich jak Norma Pro, AutoCad, ARIBA czy GEAB.

Ile zarabia kosztorysant budowlany?

Kosztorysanci budowlani zarabiają od ok. 6000 – 12000 zł brutto miesięcznie, w zależności od wybranej formy zatrudnienia. Bardzo często kosztorysanci budowlani prowadzą własne działalności gospodarcze i współpracują z firmami budowlanymi na zasadzie projektu w formule B2B.

Szkolenie kosztorysantów

Sposobem na wejście do zawodu jest odbycie kursów oraz szkoleń na podstawie wcześniej zdobytego wyższego wykształcenia inżynierskiego (budownictwo) oraz studia podyplomowe.

Jednymi z najpopularniejszych szkoleń dotyczących kosztorysowania robót budowlanych są te prowadzone przez Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych. Warto pamiętać, że kosztorysant budowlany powinien stale poszerzać swoją wiedzę i umiejętności poprzez udział w różnych szkoleniach i konferencjach branżowych.

Etapy i perspektywy kariery zawodowej kosztorysanta budowlanego

Pierwszym krokiem w karierze kosztorysanta budowlanego jest stanowisko asystenta kosztorysanta. Następnie możesz awansować na stanowisko kosztorysanta budowlanego lub nawet kierownika robót budowlanych. Oczywiście wszystko zależy od struktury organizacji w jakiej pracujesz.

Kosztorysanci budowlani w Polsce

Chociaż większość zawodów związanych z branżą budowlaną jest (niesłusznie) tradycyjnie uważane są za zawody dla mężczyzn, kosztorysant budowlany jest chlubnym wyjątkiem od tej reguły. Co najmniej połowa kosztorysantów budowlanych w branży budowlanej to kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Jaki program kosztorysowy wybrać?

Spis treści Jaki program do kosztorysowania wybrać?Na co zwrócić uwagę wybierając program…

Czym jest BIM – Building Information Modeling?

BIM (ang. Building Information Modeling) to metoda projektowania i zarządzania budynkami, w…

Czym są Katalogi Nakładów Rzeczowych?

Spis treści Czym jest KNR?Czym jest Katalog Nakładów Rzeczowych?Co znajduje się w…

Ile kosztuje ułożenie kostki brukowej w 2024 roku?

Spis treści Kostka brukowa – czym kierować się przy wyborze kostki brukowej?Trwałość…