Jaki program kosztorysowy wybrać?

Programy kosztorysowe to narzędzia wspomagające proces tworzenia dokumentacji finansowej odnoszącej się do danego przedsięwzięcia lub jego części. Oprogramowanie tego typu mogą być uniwersalne lub mieć formę dopasowaną do konkretnej branży. Programy kosztorysowe różnią się także między innymi pod względem dostępnych funkcji oraz cenników RMS.

Jaki program do kosztorysowania wybrać?

Na rynku programów kosztorysowych jest co najmniej kilka rodzajów oprogramowania służącego do kalkulacji wartości robót budowlanych. Będąc na etapie zakupu tego rodzaju narzędzia umożliwiającego określenie wartości inwestycji lub jej części, warto przeanalizować kilka ważnych aspektów, które umożliwiają podjęcie najbardziej trafionej decyzji.

Zgłębienie funkcjonalności poszczególnych rodzajów programów do kosztorysowania umożliwia wybór oprogramowania ściśle dopasowanego między innymi do branży, w odniesieniu do której mają być sporządzane dokumenty kosztorysowe oraz stosowanej metodyki ustalania cen składników tworzących poszczególne pozycje kosztowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając program kosztorysowy?

Analizując cechy charakterystyczne poszczególnych programów kosztorysowych warto zwrócić uwagę na:

Liczba i rodzaj Katalogów Nakładów Rzeczowych dostępnych w programie kosztorysowym

Podstawą każdego oprogramowania przeznaczonego do kosztorysowania robót są Katalogi Nakładów Rzeczowych (KNR). Bazy tego typu zawierają dane dotyczące norm ilościowych odnoszących się do specyfikacji i ilości nakładów rzeczowych potrzebnych do zrealizowania założonych elementów lub prac budowlanych. Katalogi nakładów rzeczowych powinny być dopasowane do branży, w odniesieniu do której mają być sporządzane opracowania kosztorysowe.

Większość programów do kosztorysowania zawiera KNRy odnoszące się do wszystkich branż. Warto jednak pamiętać, że podczas zakupu niektórych rodzajów oprogramowania, istnieje możliwość wyboru konkretnej listy katalogów normatywnych. Sprecyzowanie katalogów nakładów rzeczowych w odniesieniu do branży ma znaczny wpływ na cenę programu kosztorysowego. Zamawiający, w zależności od rodzaju oprogramowania, ma możliwość wyboru konkretnych katalogów (Rodos STANDARD lub Edbud Kosztorys) lub wskazania branży, w obrębie której mają być sporządzane kosztorysy (Rodos 7 START).

Warto wiedzieć, że w sytuacji gdy po wyborze oprogramowania z dedykowanymi katalogami okaże się, że są one niewystarczające, istnieje możliwość dokupienia dodatkowych pojedynczych Katalogów Nakładów Rzeczowych (KNR). W przypadku programów do kosztorysowania ze stałymi bazami lista KNRów jest aktualizowana 2-3 razy w roku.

Funkcje i możliwości programów do kosztorysowania

W opisach dotyczących poszczególnych programów do kosztorysowania można sprawdzić ich funkcje dotyczące między innymi możliwości wczytywania przedmiarów z plików pdf, formatów plików, które można importować do programu kosztorysowego, formatów plików, które można eksportować z programu, dostępności wersji demonstracyjnej oraz czasu trwania licencji programowej. Przed zakupem warto sprawdzić jakie funkcje import-export posiada dany system kosztorysujący.

Możliwość przetestowania wersji demonstracyjnej programu do kosztorysowania

Przed dokonaniem zakupu wybranego oprogramowania, warto przetestować jego wersję demonstracyjną. Takie działanie ma na celu przede wszystkim sprawdzenie interfejsu i ocenę czy jest on w pełni czytelny dla odbiorcy. Wersje demonstracyjne programów kosztorysowych zazwyczaj nie umożliwiają stworzenia pełnej dokumentacji w formie wydruku, ale ocenę realnych możliwości danego oprogramowania.

Dostępność cenników i rodzaje modułów rozszerzających funkcje programów

Cenniki to nic innego jak bazy cen do programów kosztorysowych umożlwiające oszacowanie wartości inwestycji lub jej części. W większości przypadków oprogramowania kosztorysowego, cenniki należy dokupić oddzielnie. Wyjątek to program Norma, który jest wyposażony w aktualny na dany kwartał cennik Intercenbud oraz program Rodos 7, który może zostać zakupiony w pakiecie z cennikami.

Najbardziej popularne bazy cenowe Intercenbud ukazują się raz na trzy miesiące. Każdy program do kosztorysowania umożliwia podanie cen ustalonych we własnym zakresie. Najbardziej funkcjonalną dodatkową opcją programów kosztorysowych jest wczytywanie przedmiarów (dokumentacji podstawowej do wykonania kosztorysu) z pliku pdf.

Część programów posiada taki moduł w standardzie, inne wymagają dokupienia dodatkowej opcji wewnętrznej lub zewnętrznego konwertera. Będąc na etapie wyboru programu kosztorysowego warto zwrócić uwagę także na możliwość eksportu gotowej dokumentacji do plików excel.

Czas trwania i koszt licencji programu do kosztorysowania

Niektóre programy kosztorysowe posiadają dożywotnią licencję, jednak aktualnie większość najpopularniejszych programów do kosztorysowania oferowanych jest modelu licencji czasowej.

Przykładowo program Norma Standard 365 to pełna opcja oprogramowania wykupywana na rok. Niektórzy producenci w ramach zakupu oferują dodatkowe gratisy w formie czasowej aktualizacji programu, subskrypcji lub wsparcia technicznego.

Kwestię kosztów licencji programów do kosztorysowania poruszymy w ostatniej części dzisiejszego wpisu.

Możliwe formy zakupu programu kosztorysowego

Wszystkie popularne programy kosztorysowe można zakupić w sklepach internetowych. Taka forma transakcji przebiega w szybkim tempie i jest w pełni bezpieczna.

Ceny programów do kosztorysowania

Programy do kosztorysowania są zróżnicowane pod względem ceny ich zakupu. Wysokość kosztów początkowych związanych z nabyciem takiego oprogramowania zależy przede wszystkim od jego marki. Warto jednak pamiętać, że poszczególni producenci programów kosztorysowych udostępniają opcje cenowe umożliwiające, pod pewnymi warunkami, zakup pakietu w niższej cenie.

Warianty cenowe oferowane przez producentów programów kosztorysowych w każdym przypadku dotyczą pełnej wersji licencjonowanego oprogramowania. Preferencyjne warunki zakupu z reguły są kierowane do podmiotów, które:

  • zakupują program po raz pierwszy (tworzą pierwsze stanowisko);
  • tworzą kolejne stanowisko;
  • tworzą stanowisko wykorzystujące inny program niż już posiadany;
  • tworzą stanowisko w ramach działalności nowej firmy (istniejącej krócej niż 12 miesięcy);
  • tworzą stanowisko dla pracowników firm wykorzystujących dany program;
  • tworzą stanowisko dla absolwentów jednostek kształcących w zakresie kierunku budownictwo.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Czym jest BIM – Building Information Modeling?

BIM (ang. Building Information Modeling) to metoda projektowania i zarządzania budynkami, w…

Kosztorysant budowlany – ile zarabia i czym się zajmuje?

Spis treści Ile zarabia kosztorysant budowlany i jak nim zostać?Czym zajmuje się…

Czym są Katalogi Nakładów Rzeczowych?

Spis treści Czym jest KNR?Czym jest Katalog Nakładów Rzeczowych?Co znajduje się w…

Sekocenbud RMS 4/2022 już w sprzedaży

Spis treści Nowości w 4 kwartale 2022 rokuKiedy wychodzą cenniki Sekocenbud?Ile kosztuje…